Catch Height0.35"Catch Width0.59"FinishZinc platedHolding Capacity550 NLatchSteelLatch Height0.47"Latch Width0.59"Mounting Hole Dia.0.14"Mounting Hole Distance1.30"Mounting Hole Distance.11.10"Overall Length2.05"Size55
| Catch Height | 0.35" |
| Catch Width | 0.59" |
| Finish | Zinc plated |
| Holding Capacity | 550 N |
| Latch | Steel |
| Latch Height | 0.47" |
| Latch Width | 0.59" |
| Mounting Hole Dia. | 0.14" |
| Mounting Hole Distance | 1.30" |
| Mounting Hole Distance.1 | 1.10" |
| Overall Length | 2.05" |
| Size | 55 |