Catch Mounting Hole Dist0.63"ClampStainless SteelFinishMatteHolding Capacity1750 NHorizontal Mounting Hole Dist0.63"Latch BoltStainless SteelLatch Bolt Length2.17"Mounting Hole Dia.0.18"Overall Height1.06"Overall Length6.23"Size160Stroke0.31"Thread DiameterM6TypeT-head latch bolt, with catchVertical Mounting Hole Dist0.75"
| Catch Mounting Hole Dist | 0.63" |
| Clamp | Stainless Steel |
| Finish | Matte |
| Holding Capacity | 1750 N |
| Horizontal Mounting Hole Dist | 0.63" |
| Latch Bolt | Stainless Steel |
| Latch Bolt Length | 2.17" |
| Mounting Hole Dia. | 0.18" |
| Overall Height | 1.06" |
| Overall Length | 6.23" |
| Size | 160 |
| Stroke | 0.31" |
| Thread Diameter | M6 |
| Type | T-head latch bolt, with catch |
| Vertical Mounting Hole Dist | 0.75" |