ClampStainless SteelFinishMatteHand GripPlasticHolding Capacity1700 NMounting Dist1.02"Overall Height2.95"Overall Length7.72"Plate Length1.73"Size230Solid Bar Arm Length3.07"SpindleStainless SteelThread DiameterM8TypeSolid bar, clasp
| Clamp | Stainless Steel |
| Finish | Matte |
| Hand Grip | Plastic |
| Holding Capacity | 1700 N |
| Mounting Dist | 1.02" |
| Overall Height | 2.95" |
| Overall Length | 7.72" |
| Plate Length | 1.73" |
| Size | 230 |
| Solid Bar Arm Length | 3.07" |
| Spindle | Stainless Steel |
| Thread Diameter | M8 |
| Type | Solid bar, clasp |