ClampStainless SteelFinishMatteHand GripPlasticHolding Capacity1000 NMounting Dist1.02"Mounting Dist (Min/Max)0.88" / 1.12"Overall Height2.01"Overall Length6.61"Plate Length1.42"Plate Width1.57"Size130SpindleStainless SteelThread DiameterM6TypeU-bar, washers, spindleU-Bar Arm Length2.09"
| Clamp | Stainless Steel |
| Finish | Matte |
| Hand Grip | Plastic |
| Holding Capacity | 1000 N |
| Mounting Dist | 1.02" |
| Mounting Dist (Min/Max) | 0.88" / 1.12" |
| Overall Height | 2.01" |
| Overall Length | 6.61" |
| Plate Length | 1.42" |
| Plate Width | 1.57" |
| Size | 130 |
| Spindle | Stainless Steel |
| Thread Diameter | M6 |
| Type | U-bar, washers, spindle |
| U-Bar Arm Length | 2.09" |