Accuracy (in)+/-.001 inCase materialPlastic caseCase part number21RZA081Country of OriginJapanIndividual or setIndividualMeasuring force>=1.5NMechanical or digitalDigimaticOutputYPrimary (OD) contact point materialHardened steelPrimary measuring range lower (in)0 inPrimary measuring range upper (in)0.47 inProduct manual99MAG011B thickness gageProduct typeThickness gageRange0 - 0.47 in/0-12 mmResolution or graduation (in)0.0005 InResolution or graduation (mm)0.01 mmShipping height (in)2Shipping length (in)8Shipping weight (lbs)1.5SPC cable 40905338SPC cable 80905409Spinning width (in)7US harmonized tariff schedule9017.30.8000
| Accuracy (in) | +/-.001 in |
| Case material | Plastic case |
| Case part number | 21RZA081 |
| Country of Origin | Japan |
| Individual or set | Individual |
| Measuring force | >=1.5N |
| Mechanical or digital | Digimatic |
| Output | Y |
| Primary (OD) contact point material | Hardened steel |
| Primary measuring range lower (in) | 0 in |
| Primary measuring range upper (in) | 0.47 in |
| Product manual | 99MAG011B thickness gage |
| Product type | Thickness gage |
| Range | 0 - 0.47 in/0-12 mm |
| Resolution or graduation (in) | 0.0005 In |
| Resolution or graduation (mm) | 0.01 mm |
| Shipping height (in) | 2 |
| Shipping length (in) | 8 |
| Shipping weight (lbs) | 1.5 |
| SPC cable 40 | 905338 |
| SPC cable 80 | 905409 |
| Spinning width (in) | 7 |
| US harmonized tariff schedule | 9017.30.8000 |