Accuracy (in)+.004 In/-.0035 InAccuracy (mm)+0.1 mm/-0.09 mmCase materialVinyl sleeveColorBlack/chromeCountry of OriginJapanFinishSatin chromeGraduations1 mm, 0.5 mm, 1 mm, 0.5 mmIndividual or setIndividualLength150 mmLength (in)6 inMaterialStainless steelMeasuring systemMetricMechanical or digitalMechanicalPart 1 accuracy (mm)+0.1 mm/-0.09 mmPrimary measuring range lower (mm)0mmPrimary measuring range upper (mm)150 mmProduct typeSteel ruleRange0 – 150 mmResolution or graduation (mm)1 mm; 0.5 mm; 1 mm; 0.5 mmSeries182Shipping height (in)0.1Shipping length (in)7Shipping weight (lbs)0.1Spinning width (in)1Thick (in)3/64 inThick (mm)19 mmThickness3/64 inTypeWide rigidUS harmonized tariff schedule9017.80.0000Width19 mmWidth (in)3/4 inWidth (mm)19 mm
| Accuracy (in) | +.004 In/-.0035 In |
| Accuracy (mm) | +0.1 mm/-0.09 mm |
| Case material | Vinyl sleeve |
| Color | Black/chrome |
| Country of Origin | Japan |
| Finish | Satin chrome |
| Graduations | 1 mm, 0.5 mm, 1 mm, 0.5 mm |
| Individual or set | Individual |
| Length | 150 mm |
| Length (in) | 6 in |
| Material | Stainless steel |
| Measuring system | Metric |
| Mechanical or digital | Mechanical |
| Part 1 accuracy (mm) | +0.1 mm/-0.09 mm |
| Primary measuring range lower (mm) | 0mm |
| Primary measuring range upper (mm) | 150 mm |
| Product type | Steel rule |
| Range | 0 – 150 mm |
| Resolution or graduation (mm) | 1 mm; 0.5 mm; 1 mm; 0.5 mm |
| Series | 182 |
| Shipping height (in) | 0.1 |
| Shipping length (in) | 7 |
| Shipping weight (lbs) | 0.1 |
| Spinning width (in) | 1 |
| Thick (in) | 3/64 in |
| Thick (mm) | 19 mm |
| Thickness | 3/64 in |
| Type | Wide rigid |
| US harmonized tariff schedule | 9017.80.0000 |
| Width | 19 mm |
| Width (in) | 3/4 in |
| Width (mm) | 19 mm |