Adjustable Length0.43"Catch Mounting Hole Dist0.39"ClampStainless SteelClamping TypeWithout U-bolt, with catchFinishMatteHand GripPlasticHolding Capacity1600 NHorizontal Mounting Hole Dist0.63"Mounting Hole Dia.0.17"Overall Height1.02"Overall Length3.86"Size160Stroke0.98"Thread DiameterM4U-bolt Length1.38"Vertical Mounting Hole Dist0.75"
| Adjustable Length | 0.43" |
| Catch Mounting Hole Dist | 0.39" |
| Clamp | Stainless Steel |
| Clamping Type | Without U-bolt, with catch |
| Finish | Matte |
| Hand Grip | Plastic |
| Holding Capacity | 1600 N |
| Horizontal Mounting Hole Dist | 0.63" |
| Mounting Hole Dia. | 0.17" |
| Overall Height | 1.02" |
| Overall Length | 3.86" |
| Size | 160 |
| Stroke | 0.98" |
| Thread Diameter | M4 |
| U-bolt Length | 1.38" |
| Vertical Mounting Hole Dist | 0.75" |