Adjustable Range1.18"Catch Mounting Hole Dist1.06"ClampSteelClamping TypeWithout U-bolt, with catchFinishZinc platedHand GripPlasticHolding Capacity7000 NHorizontal Mounting Hole Dist1.26"Mounting Hole Dia.0.33"Overall Height2.64"Overall Length5.79"Size700Stroke2.68"Thread DiameterM8Vertical Mounting Hole Dist1.44"
| Adjustable Range | 1.18" |
| Catch Mounting Hole Dist | 1.06" |
| Clamp | Steel |
| Clamping Type | Without U-bolt, with catch |
| Finish | Zinc plated |
| Hand Grip | Plastic |
| Holding Capacity | 7000 N |
| Horizontal Mounting Hole Dist | 1.26" |
| Mounting Hole Dia. | 0.33" |
| Overall Height | 2.64" |
| Overall Length | 5.79" |
| Size | 700 |
| Stroke | 2.68" |
| Thread Diameter | M8 |
| Vertical Mounting Hole Dist | 1.44" |