Accuracy (in)+0.004 in/-0.0035 inAccuracy (mm)+0.1 mm/-0.09 mmCase materialVinyl sleeveColorBlack/chromeCountry of OriginJapanFinishSatin chromeGraduations1/32nd, 1/64th, 1 mm, 0.5 mmIndividual or setIndividualLength6 inLength (in)6 inLength (mm)150 mmMaterialStainless steelMeasuring systemImperial/metricMechanical or digitalMechanicalPart 1 accuracy (mm)+0.1 mm/-0.09 mmPrimary measuring range lower (in)0 inPrimary measuring range lower (mm)0mmPrimary measuring range upper (in)6 inPrimary measuring range upper (mm)150 mmProduct typeSteel ruleRange0 - 6 in /0 – 150 mmResolution or graduation (in)1/32 in; 1/64 inResolution or graduation (mm)1 mm; 0.5 mmSeries182Shipping height (in)0.1Shipping length (in)7Shipping weight (lbs)0.1Spinning width (in)1Thick (in)1/64 inThickness1/64 inTypeFull flexibleUS harmonized tariff schedule9017.80.0000Width (in)1/2 in
| Accuracy (in) | +0.004 in/-0.0035 in |
| Accuracy (mm) | +0.1 mm/-0.09 mm |
| Case material | Vinyl sleeve |
| Color | Black/chrome |
| Country of Origin | Japan |
| Finish | Satin chrome |
| Graduations | 1/32nd, 1/64th, 1 mm, 0.5 mm |
| Individual or set | Individual |
| Length | 6 in |
| Length (in) | 6 in |
| Length (mm) | 150 mm |
| Material | Stainless steel |
| Measuring system | Imperial/metric |
| Mechanical or digital | Mechanical |
| Part 1 accuracy (mm) | +0.1 mm/-0.09 mm |
| Primary measuring range lower (in) | 0 in |
| Primary measuring range lower (mm) | 0mm |
| Primary measuring range upper (in) | 6 in |
| Primary measuring range upper (mm) | 150 mm |
| Product type | Steel rule |
| Range | 0 - 6 in /0 – 150 mm |
| Resolution or graduation (in) | 1/32 in; 1/64 in |
| Resolution or graduation (mm) | 1 mm; 0.5 mm |
| Series | 182 |
| Shipping height (in) | 0.1 |
| Shipping length (in) | 7 |
| Shipping weight (lbs) | 0.1 |
| Spinning width (in) | 1 |
| Thick (in) | 1/64 in |
| Thickness | 1/64 in |
| Type | Full flexible |
| US harmonized tariff schedule | 9017.80.0000 |
| Width (in) | 1/2 in |