FinishMatteHex NutsStainless SteelLength1.38"Mount Length0.41"Nut Length0.27"Pad Diameter0.98"Pad Length0.22"ScrewStainless SteelThreadM8Thrust PadPlastic
| Finish | Matte |
| Hex Nuts | Stainless Steel |
| Length | 1.38" |
| Mount Length | 0.41" |
| Nut Length | 0.27" |
| Pad Diameter | 0.98" |
| Pad Length | 0.22" |
| Screw | Stainless Steel |
| Thread | M8 |
| Thrust Pad | Plastic |