Arm Length3.35"ClampSteelFinishZinc platedHand GripPlasticHolding Capacity1800 NMounting Dist1.26"Mounting Dist.11.26"Overall Height5.31"Overall Length10.63"Plate Length2.05"Plate Width2.05"Size355SpindleSteelThread DiameterM10TypeU-bar, two washersU-Bar Length2.28"
| Arm Length | 3.35" |
| Clamp | Steel |
| Finish | Zinc plated |
| Hand Grip | Plastic |
| Holding Capacity | 1800 N |
| Mounting Dist | 1.26" |
| Mounting Dist.1 | 1.26" |
| Overall Height | 5.31" |
| Overall Length | 10.63" |
| Plate Length | 2.05" |
| Plate Width | 2.05" |
| Size | 355 |
| Spindle | Steel |
| Thread Diameter | M10 |
| Type | U-bar, two washers |
| U-Bar Length | 2.28" |