ClampSteelFinishZinc platedHand GripPlasticHolding Capacity400 NMounting Dist0.59"Mounting Dist (Min/Max)0.63" / 0.63"Overall Height0.91"Overall Length2.72"Plate Length0.94"Plate Width0.96"Size25SpindleSteelThread DiameterM4TypeU-bar, two washersU-Bar Arm Length0.79"
| Clamp | Steel |
| Finish | Zinc plated |
| Hand Grip | Plastic |
| Holding Capacity | 400 N |
| Mounting Dist | 0.59" |
| Mounting Dist (Min/Max) | 0.63" / 0.63" |
| Overall Height | 0.91" |
| Overall Length | 2.72" |
| Plate Length | 0.94" |
| Plate Width | 0.96" |
| Size | 25 |
| Spindle | Steel |
| Thread Diameter | M4 |
| Type | U-bar, two washers |
| U-Bar Arm Length | 0.79" |