Accuracy (in)+/-.0001 inCase materialPlastic caseCase part number21RAB973Contact point diameter (in)0.079 inCountry of OriginJapanDial reading0-4-0Dial rear0-4-0Face colorWhiteIndividual or setSetLength (mm)15mmMeasuring force>=0.3NMechanical or digitalMechanicalPrimary (OD) contact point materialHardened steelPrimary measuring range lower (in)0 inPrimary measuring range upper (in)0.008 inProduct manual3049M test indicatorProduct typeDial test indicatorRange0 – 0.008 inResolution or graduation (in)0.0001 InShipping height (in)2Shipping length (in)5.5Shipping weight (lbs)1Spinning width (in)4Stem diameter3/8 inThird drill downInchUS harmonized tariff schedule9017.30.8000
| Accuracy (in) | +/-.0001 in |
| Case material | Plastic case |
| Case part number | 21RAB973 |
| Contact point diameter (in) | 0.079 in |
| Country of Origin | Japan |
| Dial reading | 0-4-0 |
| Dial rear | 0-4-0 |
| Face color | White |
| Individual or set | Set |
| Length (mm) | 15mm |
| Measuring force | >=0.3N |
| Mechanical or digital | Mechanical |
| Primary (OD) contact point material | Hardened steel |
| Primary measuring range lower (in) | 0 in |
| Primary measuring range upper (in) | 0.008 in |
| Product manual | 3049M test indicator |
| Product type | Dial test indicator |
| Range | 0 – 0.008 in |
| Resolution or graduation (in) | 0.0001 In |
| Shipping height (in) | 2 |
| Shipping length (in) | 5.5 |
| Shipping weight (lbs) | 1 |
| Spinning width (in) | 4 |
| Stem diameter | 3/8 in |
| Third drill down | Inch |
| US harmonized tariff schedule | 9017.30.8000 |