Adjustable Range0.47"Catch Mounting Hole Dist0.56"ClampSteelClamping TypeU-bolt with catchFinishZinc platedHand GripPlasticHolding Capacity1600 NHorizontal Mounting Hole Dist0.51"Mounting Hole Dia.0.17"Overall Height1.46"Overall Length2.68"Size160Stroke1.36"Thread DiameterM4U-bolt LatchSteelU-bolt Length1.97"Vertical Mounting Hole Dist0.87"
| Adjustable Range | 0.47" |
| Catch Mounting Hole Dist | 0.56" |
| Clamp | Steel |
| Clamping Type | U-bolt with catch |
| Finish | Zinc plated |
| Hand Grip | Plastic |
| Holding Capacity | 1600 N |
| Horizontal Mounting Hole Dist | 0.51" |
| Mounting Hole Dia. | 0.17" |
| Overall Height | 1.46" |
| Overall Length | 2.68" |
| Size | 160 |
| Stroke | 1.36" |
| Thread Diameter | M4 |
| U-bolt Latch | Steel |
| U-bolt Length | 1.97" |
| Vertical Mounting Hole Dist | 0.87" |