Arm TypeU-bar slotClampSteelFinishBlackenedHand GripPlasticHolding Capacity2200 NHorizontal Mounting Hole Dist0.79"Mounting Hole Dia.0.26"Overall Height1.18"Overall Length3.58"Size220Thread DiameterM6U-Bar Arm Length2.01"Vertical Mounting Hole Dist1.26"
| Arm Type | U-bar slot |
| Clamp | Steel |
| Finish | Blackened |
| Hand Grip | Plastic |
| Holding Capacity | 2200 N |
| Horizontal Mounting Hole Dist | 0.79" |
| Mounting Hole Dia. | 0.26" |
| Overall Height | 1.18" |
| Overall Length | 3.58" |
| Size | 220 |
| Thread Diameter | M6 |
| U-Bar Arm Length | 2.01" |
| Vertical Mounting Hole Dist | 1.26" |