ClampSteelFinishZinc platedHand GripPlasticHolding Capacity2400 NMounting Dist (Min/Max)1.13" / 1.27"Overall Height8.58"Overall Length5.14"Plate Length1.97"Size330Solid Bar Arm Length3.39"SpindleSteelThread DiameterM10TypeSolid bar, clasp
| Clamp | Steel |
| Finish | Zinc plated |
| Hand Grip | Plastic |
| Holding Capacity | 2400 N |
| Mounting Dist (Min/Max) | 1.13" / 1.27" |
| Overall Height | 8.58" |
| Overall Length | 5.14" |
| Plate Length | 1.97" |
| Size | 330 |
| Solid Bar Arm Length | 3.39" |
| Spindle | Steel |
| Thread Diameter | M10 |
| Type | Solid bar, clasp |