Adjustable Length1.02"Catch Mounting Hole Dist0.75"ClampSteelClamping TypeU-bolt with catchFinishZinc platedHand GripPlasticHolding Capacity7000 NHorizontal Mounting Hole Dist1.63"Mounting Hole Dia.0.33"Overall Height2.20"Overall Length8.54"Size700Stroke1.93"Thread DiameterM8U-bolt LatchSteelU-bolt Length2.76"Vertical Mounting Hole Dist1.50"
| Adjustable Length | 1.02" |
| Catch Mounting Hole Dist | 0.75" |
| Clamp | Steel |
| Clamping Type | U-bolt with catch |
| Finish | Zinc plated |
| Hand Grip | Plastic |
| Holding Capacity | 7000 N |
| Horizontal Mounting Hole Dist | 1.63" |
| Mounting Hole Dia. | 0.33" |
| Overall Height | 2.20" |
| Overall Length | 8.54" |
| Size | 700 |
| Stroke | 1.93" |
| Thread Diameter | M8 |
| U-bolt Latch | Steel |
| U-bolt Length | 2.76" |
| Vertical Mounting Hole Dist | 1.50" |