ClampSteelFinishZinc platedHand GripPlasticHolding Capacity4500 NMounting Dist (Min/Max)1.97" / 2.01"Mounting Dist (Min/Max).12.76" / 2.76"Overall Height11.93"Overall Length8.78"Plate Length3.15"Plate Width3.74"Size530SpindleSteelThread DiameterM12TypeU-bar, washers, spindleU-Bar Arm Length4.92"
| Clamp | Steel |
| Finish | Zinc plated |
| Hand Grip | Plastic |
| Holding Capacity | 4500 N |
| Mounting Dist (Min/Max) | 1.97" / 2.01" |
| Mounting Dist (Min/Max).1 | 2.76" / 2.76" |
| Overall Height | 11.93" |
| Overall Length | 8.78" |
| Plate Length | 3.15" |
| Plate Width | 3.74" |
| Size | 530 |
| Spindle | Steel |
| Thread Diameter | M12 |
| Type | U-bar, washers, spindle |
| U-Bar Arm Length | 4.92" |