ClampSteelFinishZinc platedHand GripPlasticHolding Capacity4500 NMounting Dist (Min/Max)1.97" / 2.01"Overall Height13.27"Overall Length8.86"Plate Length3.03"Size530Solid Bar Arm Length5.98"SpindleSteelThread DiameterM12TypeSolid bar, clasp
| Clamp | Steel |
| Finish | Zinc plated |
| Hand Grip | Plastic |
| Holding Capacity | 4500 N |
| Mounting Dist (Min/Max) | 1.97" / 2.01" |
| Overall Height | 13.27" |
| Overall Length | 8.86" |
| Plate Length | 3.03" |
| Size | 530 |
| Solid Bar Arm Length | 5.98" |
| Spindle | Steel |
| Thread Diameter | M12 |
| Type | Solid bar, clasp |