Adjustable Length0.79"ClampSteelClamping TypeDraw hookDraw Hook / AxleSteelDraw Hook Length3.86"FinishZinc platedHand GripPlasticHolding Capacity3000 NHorizontal Mounting Hole Dist1.26"Mounting Hole Dia.0.33"Overall Height1.93"Overall Length8.86"Size300Stroke4.09"Vertical Mounting Hole Dist1.77"
| Adjustable Length | 0.79" |
| Clamp | Steel |
| Clamping Type | Draw hook |
| Draw Hook / Axle | Steel |
| Draw Hook Length | 3.86" |
| Finish | Zinc plated |
| Hand Grip | Plastic |
| Holding Capacity | 3000 N |
| Horizontal Mounting Hole Dist | 1.26" |
| Mounting Hole Dia. | 0.33" |
| Overall Height | 1.93" |
| Overall Length | 8.86" |
| Size | 300 |
| Stroke | 4.09" |
| Vertical Mounting Hole Dist | 1.77" |