Accuracy+/-0.002 inAccuracy (in)+/-.002 inCase materialPlastic caseCase part number05RZA077Country of OriginJapanDepth rod shapeRectangularDial colorWhiteDial reading0-100Dial rear0-100Dimensions403 mm LFace colorWhiteFinishTiN coatedGraduations0.001 in, 0.1 in/revIndividual or setIndividualJaw depth27.5 x 64 mmMaterialStainless steelMeasuring range0 to 12 inMeasuring systemImperialMechanical or digitalMechanicalPrimary (OD) contact point materialProprietary stainless steelPrimary measuring range lower (in)0 inPrimary measuring range upper (in)12 inProduct manual99MAC003M Dial caliperProduct typeDial caliperRange0 - 12 inRange full stroke (mm)0.1 inResolution or graduation (in)0.001 inSecondary (id) contact point materialProprietary stainless steelSeries505Shipping height (in)1.5Shipping length (in)18Shipping weight (lbs)2Spinning width (in)5.5Third drill down100 in/revUS harmonized tariff schedule9017.30.4000
| Accuracy | +/-0.002 in |
| Accuracy (in) | +/-.002 in |
| Case material | Plastic case |
| Case part number | 05RZA077 |
| Country of Origin | Japan |
| Depth rod shape | Rectangular |
| Dial color | White |
| Dial reading | 0-100 |
| Dial rear | 0-100 |
| Dimensions | 403 mm L |
| Face color | White |
| Finish | TiN coated |
| Graduations | 0.001 in, 0.1 in/rev |
| Individual or set | Individual |
| Jaw depth | 27.5 x 64 mm |
| Material | Stainless steel |
| Measuring range | 0 to 12 in |
| Measuring system | Imperial |
| Mechanical or digital | Mechanical |
| Primary (OD) contact point material | Proprietary stainless steel |
| Primary measuring range lower (in) | 0 in |
| Primary measuring range upper (in) | 12 in |
| Product manual | 99MAC003M Dial caliper |
| Product type | Dial caliper |
| Range | 0 - 12 in |
| Range full stroke (mm) | 0.1 in |
| Resolution or graduation (in) | 0.001 in |
| Secondary (id) contact point material | Proprietary stainless steel |
| Series | 505 |
| Shipping height (in) | 1.5 |
| Shipping length (in) | 18 |
| Shipping weight (lbs) | 2 |
| Spinning width (in) | 5.5 |
| Third drill down | 100 in/rev |
| US harmonized tariff schedule | 9017.30.4000 |