ClampSteelFinishZinc platedHand GripPlasticHolding Capacity3200 NMounting Dist1.63"Mounting Dist (Min/Max)1.57" / 1.69"Overall Height3.88"Overall Length12.17"Plate Length2.76"Plate Width2.56"Size455Solid Bar Arm Length5.31"SpindleSteelThread DiameterM12TypeSolid bar, clasp
| Clamp | Steel |
| Finish | Zinc plated |
| Hand Grip | Plastic |
| Holding Capacity | 3200 N |
| Mounting Dist | 1.63" |
| Mounting Dist (Min/Max) | 1.57" / 1.69" |
| Overall Height | 3.88" |
| Overall Length | 12.17" |
| Plate Length | 2.76" |
| Plate Width | 2.56" |
| Size | 455 |
| Solid Bar Arm Length | 5.31" |
| Spindle | Steel |
| Thread Diameter | M12 |
| Type | Solid bar, clasp |