FinishMatteHex NutsStainless SteelLength1.42"Mount Length0.30"Nut Length0.20"Pad Diameter0.59â€ÂPad Length0.14"ScrewStainless SteelThreadM6Thrust PadPlastic
| Finish | Matte |
| Hex Nuts | Stainless Steel |
| Length | 1.42" |
| Mount Length | 0.30" |
| Nut Length | 0.20" |
| Pad Diameter | 0.59†|
| Pad Length | 0.14" |
| Screw | Stainless Steel |
| Thread | M6 |
| Thrust Pad | Plastic |