ClampStainless SteelFinishMatteHand GripPlasticHolding Capacity2000 NMounting Dist (Min/Max)0.75" / 0.79"Overall Height7.20"Overall Length4.41"Plate Length1.69"Size230Solid Bar Arm Length2.87"SpindleStainless SteelThread DiameterM8TypeSolid bar, clasp
| Clamp | Stainless Steel |
| Finish | Matte |
| Hand Grip | Plastic |
| Holding Capacity | 2000 N |
| Mounting Dist (Min/Max) | 0.75" / 0.79" |
| Overall Height | 7.20" |
| Overall Length | 4.41" |
| Plate Length | 1.69" |
| Size | 230 |
| Solid Bar Arm Length | 2.87" |
| Spindle | Stainless Steel |
| Thread Diameter | M8 |
| Type | Solid bar, clasp |