Accuracy+/-0.0001 inAnvil TypeSnub NoseDimensions17/32 in Dia x 2-3/8 in LFinishSatin ChromeGraduations0.001 inMaterialStainless SteelMeasuring Range0 to 3/8 inResolution0.001 inSeries207Spindle Diameter0.2 inSpindle TypeFlatThimble TypePlainTypeMechanical
| Accuracy | +/-0.0001 in |
| Anvil Type | Snub Nose |
| Dimensions | 17/32 in Dia x 2-3/8 in L |
| Finish | Satin Chrome |
| Graduations | 0.001 in |
| Material | Stainless Steel |
| Measuring Range | 0 to 3/8 in |
| Resolution | 0.001 in |
| Series | 207 |
| Spindle Diameter | 0.2 in |
| Spindle Type | Flat |
| Thimble Type | Plain |
| Type | Mechanical |