Accuracy+/-0.001 inDial colorWhiteDimensions231 mm LFinishTiN coatedGraduations0.001 in, 0.2 in/revJaw depth21 x 40 mmMaterialStainless steelMeasuring range0 to 6 inMeasuring systemImperialSeries505
| Accuracy | +/-0.001 in |
| Dial color | White |
| Dimensions | 231 mm L |
| Finish | TiN coated |
| Graduations | 0.001 in, 0.2 in/rev |
| Jaw depth | 21 x 40 mm |
| Material | Stainless steel |
| Measuring range | 0 to 6 in |
| Measuring system | Imperial |
| Series | 505 |