Accuracy (in)+/-0.0005 inCase materialPlastic caseCase part number21RAB973Contact point diameter (in)0.039 in; 0.079 in; 0.118 inCountry of OriginJapanDial colorWhiteDial reading0 to 15 to 0Dial rear0-15-0Face colorWhiteGraduations0.0005 InIndividual or setSetLength (mm)19.9 mmMaterialCarbideMeasuring force>=0.3NMeasuring range0 to 0.03 inMechanical or digitalMechanicalPrimary (OD) contact point materialHardened steelPrimary measuring range lower (in)0 inPrimary measuring range upper (in)0.03 inProduct manual3049M test indicatorProduct typeDial test indicatorRange0 – 0.03 inResolution or graduation (in)0.0005 InSeries513 seriesShipping height (in)2Shipping length (in)5.5Shipping weight (lbs)1Spinning width (in)4Stem diameter0.157 in; 3/8 inThird drill downInchTypeHorizontalUS harmonized tariff schedule9017.30.8000
| Accuracy (in) | +/-0.0005 in |
| Case material | Plastic case |
| Case part number | 21RAB973 |
| Contact point diameter (in) | 0.039 in; 0.079 in; 0.118 in |
| Country of Origin | Japan |
| Dial color | White |
| Dial reading | 0 to 15 to 0 |
| Dial rear | 0-15-0 |
| Face color | White |
| Graduations | 0.0005 In |
| Individual or set | Set |
| Length (mm) | 19.9 mm |
| Material | Carbide |
| Measuring force | >=0.3N |
| Measuring range | 0 to 0.03 in |
| Mechanical or digital | Mechanical |
| Primary (OD) contact point material | Hardened steel |
| Primary measuring range lower (in) | 0 in |
| Primary measuring range upper (in) | 0.03 in |
| Product manual | 3049M test indicator |
| Product type | Dial test indicator |
| Range | 0 – 0.03 in |
| Resolution or graduation (in) | 0.0005 In |
| Series | 513 series |
| Shipping height (in) | 2 |
| Shipping length (in) | 5.5 |
| Shipping weight (lbs) | 1 |
| Spinning width (in) | 4 |
| Stem diameter | 0.157 in; 3/8 in |
| Third drill down | Inch |
| Type | Horizontal |
| US harmonized tariff schedule | 9017.30.8000 |