Bore Diameter5/8 inDiametral Pitch10Face Width0.44 inHub Diameter1.62 inKeyway Size0.187 inMaterialSteelNumber of Teeth20Overall Length1.35 inPitch Diameter2 inPressure Angle20 degTypeHardened Teeth Stock Bore
| Bore Diameter | 5/8 in |
| Diametral Pitch | 10 |
| Face Width | 0.44 in |
| Hub Diameter | 1.62 in |
| Keyway Size | 0.187 in |
| Material | Steel |
| Number of Teeth | 20 |
| Overall Length | 1.35 in |
| Pitch Diameter | 2 in |
| Pressure Angle | 20 deg |
| Type | Hardened Teeth Stock Bore |