Angle42Belt Back SideSmoothBelt InsideRibbedColorBlackConstructionMulti Ribbed BeltEffective length (in)46MaterialPolychloroprene RubberMax no of ribs211Number of ribs18Outside circumference (in)46.46Reinforced MaterialPolyesterSectionPJSeries9171SidedSingle SidedStatic ConductiveNoTemperature Range-30 to 180 deg FThickness0.128Top width (in)1.656TypeHeavy Duty
| Belt pitch | 3/32 in |
| Belt pitch length | 46 in |
| Belt series | J |
| Belt style | Poly-V |
| Belt width | 1.688 in |
| Height | 0.17 in |
| Number of bands | 18 bands |
| Outer material | Rubber |
| Tensile material | Polyester |