MaterialRubberMinimum Pulley Diameter50 mmNumber of Ribs9Outside Length2105 mmReinforced MaterialPolyesterSection SizePKTemperature Range-30 to 90 deg CThickness0.175 inTop Width1.26 inTypeAutomotive Serpentine
| Material | Rubber |
| Minimum Pulley Diameter | 50 mm |
| Number of Ribs | 9 |
| Outside Length | 2105 mm |
| Reinforced Material | Polyester |
| Section Size | PK |
| Temperature Range | -30 to 90 deg C |
| Thickness | 0.175 in |
| Top Width | 1.26 in |
| Type | Automotive Serpentine |