Angle42Belt Back SideSmoothBelt InsideRibbedColorBlackConstructionMulti Ribbed BeltEffective length (in)52MaterialChloropreneMax no of ribs211Max Temp (°F)180Min Temp (°F)-30Minimum Pulley Diameter3.183 inNumber of ribs10Outside circumference (in)52.47Reinforced MaterialPolyesterSectionPJSeries9171SidedSingle SidedStatic ConductiveNoThickness0.128Top width (in)0.92TypeHeavy Duty
| Belt pitch | 3/32 in |
| Belt pitch length | 52 in |
| Belt series | J |
| Belt style | Poly-V |
| Belt width | 0.938 in |
| Height | 0.17 in |
| Number of bands | 10 bands |
| Tensile material | Polyester |