Angle41Belt Back SideSmoothBelt InsideRibbedColorBlackConstructionMulti Ribbed BeltEffective length (in)86.59MaterialChloropreneMax no of ribs105Max Temp (°F)180Min Temp (°F)-30Minimum Pulley Diameter6.366 inNumber of ribs18Outside circumference (in)87.43Reinforced MaterialPolyesterSectionPLSeries9173SidedSingle SidedStatic ConductiveNoThickness0.216Top width (in)3.33TypeHeavy Duty
| Material | Rubber |
| Minimum Pulley Diameter | 3 in |
| Number of Ribs | 18 |
| Outside Length | 86-1/2 in |
| Section Size | L |
| Temperature Range | -30 to 90 deg C |
| Thickness | 0.29 in |
| Top Width | 3.33 in |
| Type | Ultra-Thin and Versatile |