Angle41Belt Back SideSmoothBelt InsideRibbedColorBlackConstructionMulti Ribbed BeltEffective length (in)91.5MaterialChloropreneMax no of ribs60Max Temp (°F)180Min Temp (°F)-30Minimum Pulley Diameter6.366 inNumber of ribs20Outside circumference (in)92.12Reinforced MaterialPolyesterSectionPLSeries9173SidedSingle SidedStatic ConductiveNoThickness0.26Top width (in)3.7TypeHeavy Duty
| Material | Rubber |
| Minimum Pulley Diameter | 3 in |
| Number of Ribs | 20 |
| Outside Length | 91-1/2 in |
| Section Size | L |
| Temperature Range | -30 to 90 deg C |
| Thickness | 0.29 in |
| Top Width | 3.7 in |
| Type | Ultra-Thin and Versatile |