Angle42Belt Back SideSmoothBelt InsideRibbedColorBlackConstructionMulti Ribbed BeltMaterialPolychloroprene RubberNumber of Ribs21Outside circumference (in)58.5outside length58 inReinforced MaterialPolyesterSection SizeJSeries9171SidedSingle SidedStatic ConductiveNoTemperature Range-30 to 180 deg FThickness5/32 inTop width3/32 inTop Width (in)1.93TypeHeavy Duty
| Angle | 42 |
| Belt Back Side | Smooth |
| Belt Inside | Ribbed |
| Color | Black |
| Construction | Multi Ribbed Belt |
| Material | Polychloroprene Rubber |
| Number of Ribs | 21 |
| Outside circumference (in) | 58.5 |
| outside length | 58 in |
| Reinforced Material | Polyester |
| Section Size | J |
| Series | 9171 |
| Sided | Single Sided |
| Static Conductive | No |
| Temperature Range | -30 to 180 deg F |
| Thickness | 5/32 in |
| Top width | 3/32 in |
| Top Width (in) | 1.93 |
| Type | Heavy Duty |