Angle41Belt Back SideSmoothBelt InsideRibbedColorBlackConstructionMulti Ribbed BeltMaterialChloropreneMax Temp (°F)180Min Temp (°F)-30Minimum Pulley Diameter6.366 inNumber of Ribs14Outside circumference (in)78.9outside length78 inReinforced MaterialPolyesterSection SizeLSeries9173SidedSingle SidedStatic ConductiveNoThickness1/4 inTop width3/16 inTop Width (in)2.63TypeHeavy Duty
| Angle | 41 |
| Belt Back Side | Smooth |
| Belt Inside | Ribbed |
| Color | Black |
| Construction | Multi Ribbed Belt |
| Material | Chloroprene |
| Max Temp (°F) | 180 |
| Min Temp (°F) | -30 |
| Minimum Pulley Diameter | 6.366 in |
| Number of Ribs | 14 |
| Outside circumference (in) | 78.9 |
| outside length | 78 in |
| Reinforced Material | Polyester |
| Section Size | L |
| Series | 9173 |
| Sided | Single Sided |
| Static Conductive | No |
| Thickness | 1/4 in |
| Top width | 3/16 in |
| Top Width (in) | 2.63 |
| Type | Heavy Duty |