Angle42Belt Back SideSmoothBelt InsideRibbedColorBlackConstructionMulti Ribbed BeltCord MaterialPolyesterEffective length (in)30MaterialPolychloroprene (Neoprene)Max no of ribs211Max Temp (°F)180Min Temp (°F)-30Number of ribs5Outside circumference (in)30.46SectionPJSeries9171SidedSingle SidedStatic ConductiveNoThickness0.128Top width (in)0.46TypeHeavy Duty
| Material | Rubber |
| Minimum Pulley Diameter | 0.8 in |
| Number of Ribs | 5 |
| Outside Length | 30 in |
| Section Size | J |
| Temperature Range | -30 to 90 deg C |
| Thickness | 0.16 in |
| Top Width | 0.46 in |
| Type | Ultra-Thin and Versatile |