Angle42Belt Back SideSmoothBelt InsideRibbedColorBlackConstructionMulti Ribbed BeltEffective length (in)22.01MaterialChloropreneMax no of ribs211Max Temp (°F)180Min Temp (°F)-30Minimum Pulley Diameter3.183 inNumber of ribs10Outside circumference (in)22.46Reinforced MaterialPolyesterSectionPJSeries9171SidedSingle SidedStatic ConductiveNoThickness0.128Top width (in)0.92TypeHeavy Duty
| Material | Rubber |
| Minimum Pulley Diameter | 0.8 in |
| Number of Ribs | 10 |
| Outside Length | 22 in |
| Section Size | J |
| Temperature Range | -30 to 90 deg C |
| Thickness | 0.16 in |
| Top Width | 0.92 in |
| Type | Ultra-Thin and Versatile |