ApprovalsCSA Certified;UL ListedAuxiliary Contact1NOContact Configuration1NOControl Voltage480VAC@60Hz ; 440VAC@50HzCurrent Rating45 AFrame Type2 Frame (65mm)Height3.31 InchLength4.94 InchMotor FLA RangeHeaters Purchased SeparatelyMounting TypePanel MountNumber of Poles3PhaseSingle-phase, three-phasePrimary TypeDOL StarterSeriesFreedom SeriesSize2Starter TypeNEMA StarterWidth4.38 Inch
| Approvals | CSA Certified;UL Listed |
| Auxiliary Contact | 1NO |
| Contact Configuration | 1NO |
| Control Voltage | 480VAC@60Hz ; 440VAC@50Hz |
| Current Rating | 45 A |
| Frame Type | 2 Frame (65mm) |
| Height | 3.31 Inch |
| Length | 4.94 Inch |
| Motor FLA Range | Heaters Purchased Separately |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Number of Poles | 3 |
| Phase | Single-phase, three-phase |
| Primary Type | DOL Starter |
| Series | Freedom Series |
| Size | 2 |
| Starter Type | NEMA Starter |
| Width | 4.38 Inch |