ApplicationHandBeam resolution30mmComponent typeReceiver, senderDimensions42 x 52 x 1112 mm
Key Features
| Beam coding, EDM, fixed blanking, floating blanking, start/restart interlock | | Height | 1112mm |
| Length | 52mm |
| Maximum response time | 20 ms |
| Maximum scanning distance | 16m |
| Minimum scanning distance | 0.3m |
| Number of beams | 48 |
| PL EN ISO 13849-1 | e |
| Protective height | 960 mm |
| Range | Guard
- Shield
|
| Safety type | 4 |
| Series | 440 L |
| SIL IEC 61508 | 3 |
| Supply voltage | 24V DC |
| Terminal type | 4-Pin M12 connector, 8-Pin M12 connector |
| Width | 42 mm |