Accessory Size4Aux Term TypePREWIREDAux Term Wire Cap Max14 AWGAux Term Wire Cap Min14 AWGCSA List File208161CSA List Std 1C22.2 No. 182.1-07CSA List Std 2C22.2 No. 213-M1987CSA ListingcCSAusCurrent Interrupting RatingNON-CURRENT INTERRUPTINGFrequency60 HzHazardous Location Class Div Gas RatingClass I Div 2 Groups A, B, C, D T6Hazardous Location Zone Gas Rating Line 1Class I Zone IICHP25Impact RatingIK09Keying Position14Load Break Normal Operation90 AMaterialMETALMaximum Operating Temperature-C60CMaximum Operating Temperature-F140FMetal TypeZAMAKMinimum Operating Temperature-C-40CMinimum Operating Temperature-F-40FNEMA Watertightness4XNumber Of Auxiliary Contacts+2 AUXNumber of Notch Pos24Phase Condenser Strip Length15/16 IN OR 24 MMPhase Term TypeSCREW TERMINALPhase Term Wire Cap Max THHN2 AWGPhase Term Wire Cap Max Type W2 AWGPhase Term Wire Cap Min THHN10 AWGPhase Term Wire Cap Min Type W10 AWGProd Wire Temperature Rating60CProduct ColorBLACKRated Current60 ARated Voltage347/600 VACShort Circuit Rating100 kA - CLOSE & WITHSTANDVoltage Color CodeBLACK
| Accessory Size | 4 |
| Aux Term Type | PREWIRED |
| Aux Term Wire Cap Max | 14 AWG |
| Aux Term Wire Cap Min | 14 AWG |
| CSA List File | 208161 |
| CSA List Std 1 | C22.2 No. 182.1-07 |
| CSA List Std 2 | C22.2 No. 213-M1987 |
| CSA Listing | cCSAus |
| Current Interrupting Rating | NON-CURRENT INTERRUPTING |
| Frequency | 60 Hz |
| Hazardous Location Class Div Gas Rating | Class I Div 2 Groups A, B, C, D T6 |
| Hazardous Location Zone Gas Rating Line 1 | Class I Zone IIC |
| HP | 25 |
| Impact Rating | IK09 |
| Keying Position | 14 |
| Load Break Normal Operation | 90 A |
| Material | METAL |
| Maximum Operating Temperature-C | 60C |
| Maximum Operating Temperature-F | 140F |
| Metal Type | ZAMAK |
| Minimum Operating Temperature-C | -40C |
| Minimum Operating Temperature-F | -40F |
| NEMA Watertightness | 4X |
| Number Of Auxiliary Contacts | +2 AUX |
| Number of Notch Pos | 24 |
| Phase Condenser Strip Length | 15/16 IN OR 24 MM |
| Phase Term Type | SCREW TERMINAL |
| Phase Term Wire Cap Max THHN | 2 AWG |
| Phase Term Wire Cap Max Type W | 2 AWG |
| Phase Term Wire Cap Min THHN | 10 AWG |
| Phase Term Wire Cap Min Type W | 10 AWG |
| Prod Wire Temperature Rating | 60C |
| Product Color | BLACK |
| Rated Current | 60 A |
| Rated Voltage | 347/600 VAC |
| Short Circuit Rating | 100 kA - CLOSE & WITHSTAND |
| Voltage Color Code | BLACK |