Amps15 AColorRedConductor Size12 AWGCord ColorBlackCord Length75 ftDepth11-3/4 inGradeHeavy IndustrialHeight20-1/4 inMaterialSteelNumber of Outlets2Receptacle TypeDuplex Outlet Box with GFCI (F)Reel MaterialSteelReel Mounting TypeBench/Ceiling/Floor/WallSeriesL 70000Temperature Rating0 to 125 deg FTypeSpring RetractableVolts125 VACWidth19-3/4 in
| Amps | 15 A |
| Color | Red |
| Conductor Size | 12 AWG |
| Cord Color | Black |
| Cord Length | 75 ft |
| Depth | 11-3/4 in |
| Grade | Heavy Industrial |
| Height | 20-1/4 in |
| Material | Steel |
| Number of Outlets | 2 |
| Receptacle Type | Duplex Outlet Box with GFCI (F) |
| Reel Material | Steel |
| Reel Mounting Type | Bench/Ceiling/Floor/Wall |
| Series | L 70000 |
| Temperature Rating | 0 to 125 deg F |
| Type | Spring Retractable |
| Volts | 125 VAC |
| Width | 19-3/4 in |