Ambient air temperatureOperation -20 ... +60 C Storage -40 ... +85 CCB certificateCB_DK-28255-ULCCC certificateCCC_2007010303243843.pdfConnecting capacity UL/CSAFlexible 1x 18-14 AWG Flexible 2x 18-16 AWG Rigid 1x 20-12 AWG Rigid 2x 20-14 AWGContact rating UL/CSAB300cULus certificatecULus508_20120203-E140448Data sheet, technical information2CDC112171D0201Declaration of conformity - CE1SVD981013-0000Degree of protectionHousing IP50 Terminals IP20E-nummer3860618EAC certificateEAC_RU_C-DE.ME77.B.01012eClass7.0 27371801Electrical durabilityAC-12 100000 cycleETIM 4EC001438 - Voltage monitoring relayETIM 5EC001438 - Voltage monitoring relayETIM 6EC001438 - Voltage monitoring relayFunctionOver- or undervoltage monitoringGL certificateGL_61765-14HHLead time31 day(s)Made to orderNoMaximum operating voltage UL/CSAOutput Circuit 300 V ACMeasuring range3 ... 30 V 6 ... 60 V 30 ... 300 V 60 ... 600 VMechanical durability30000000 cycleMin switching capacity24 V 10 mAMounting positionAnyObject classification codeBOutput1 c/o (SPDT) contactOvervoltage categoryIIIPollution degree3Product sales statusActiveQuote onlyNoRated control supply voltage (Us)24 ... 240 V AC/DCRated operational current AC-12 (Ie)(230 V) 4 ARated operational current AC-15 (Ie)(230 V) 3 ARated operational current DC-12 (Ie)(24 V) 4 ARated operational current DC-13 (Ie)(24 V) 2 ARMRS certificateRMRS_12.04009.250RoHS information1SAA981056-4401RoHS statusFollowing EU Directive 2002/95/EC August 18, 2005 and amendmentShort-circuit protective devicesOutput Circuit NC - F Type Fuses 6 A Output Circuit NO - F Type Fuses 10 AStandardsEN 50178 IEC/EN 60255-27 IEC/EN 61000-6-2 IEC/EN 61000-6-3 UL 508 CAN/CSA C22.2 No.14Terminal typeScrew terminalsTightening torque0.6 ... 0.8 NmTightening torque UL/CSA7.08 inlbWire stripping length8 mm
| Ambient air temperature | Operation -20 ... +60 C Storage -40 ... +85 C |
| CB certificate | CB_DK-28255-UL |
| CCC certificate | CCC_2007010303243843.pdf |
| Connecting capacity UL/CSA | Flexible 1x 18-14 AWG Flexible 2x 18-16 AWG Rigid 1x 20-12 AWG Rigid 2x 20-14 AWG |
| Contact rating UL/CSA | B300 |
| cULus certificate | cULus508_20120203-E140448 |
| Data sheet, technical information | 2CDC112171D0201 |
| Declaration of conformity - CE | 1SVD981013-0000 |
| Degree of protection | Housing IP50 Terminals IP20 |
| E-nummer | 3860618 |
| EAC certificate | EAC_RU_C-DE.ME77.B.01012 |
| eClass | 7.0 27371801 |
| Electrical durability | AC-12 100000 cycle |
| ETIM 4 | EC001438 - Voltage monitoring relay |
| ETIM 5 | EC001438 - Voltage monitoring relay |
| ETIM 6 | EC001438 - Voltage monitoring relay |
| Function | Over- or undervoltage monitoring |
| GL certificate | GL_61765-14HH |
| Lead time | 31 day(s) |
| Made to order | No |
| Maximum operating voltage UL/CSA | Output Circuit 300 V AC |
| Measuring range | 3 ... 30 V 6 ... 60 V 30 ... 300 V 60 ... 600 V |
| Mechanical durability | 30000000 cycle |
| Min switching capacity | 24 V 10 mA |
| Mounting position | Any |
| Object classification code | B |
| Output | 1 c/o (SPDT) contact |
| Overvoltage category | III |
| Pollution degree | 3 |
| Product sales status | Active |
| Quote only | No |
| Rated control supply voltage (Us) | 24 ... 240 V AC/DC |
| Rated operational current AC-12 (Ie) | (230 V) 4 A |
| Rated operational current AC-15 (Ie) | (230 V) 3 A |
| Rated operational current DC-12 (Ie) | (24 V) 4 A |
| Rated operational current DC-13 (Ie) | (24 V) 2 A |
| RMRS certificate | RMRS_12.04009.250 |
| RoHS information | 1SAA981056-4401 |
| RoHS status | Following EU Directive 2002/95/EC August 18, 2005 and amendment |
| Short-circuit protective devices | Output Circuit NC - F Type Fuses 6 A Output Circuit NO - F Type Fuses 10 A |
| Standards | EN 50178 IEC/EN 60255-27 IEC/EN 61000-6-2 IEC/EN 61000-6-3 UL 508 CAN/CSA C22.2 No.14 |
| Terminal type | Screw terminals |
| Tightening torque | 0.6 ... 0.8 Nm |
| Tightening torque UL/CSA | 7.08 inlb |
| Wire stripping length | 8 mm |