ApplicationFittings are to be used with PolyTuff I and PolyTuff IIColorBlackHeight1.98 inLength overall (mm)2.91 inMaterialNylonStyle90Thread size1/2 in NPTTrade size3/8TypePolyTuff Non-Metallic Liquidtight Fittings
| Application | Fittings are to be used with PolyTuff I and PolyTuff II |
| Color | Black |
| Height | 1.98 in |
| Length overall (mm) | 2.91 in |
| Material | Nylon |
| Style | 90 |
| Thread size | 1/2 in NPT |
| Trade size | 3/8 |
| Type | PolyTuff Non-Metallic Liquidtight Fittings |