ApprovalsCSA Certified;UL ListedAuxiliary Contact1NOContact Configuration1NOContact Form1 NOControl Voltage480VAC@60Hz ; 440VAC@50Hz VCurrent Rating18 AEnclosure TypeOpenFrame Type0 Frame (45mm)Height3.31 InchHorsepower Rating18 hpLength4.61 InchMotor FLA RangeHeaters Purchased SeparatelyMounting TypePanel MountNumber of Poles3PhaseSingle-phase, three-phasePrimary TypeDOL StarterRelay TypeOverloadSeriesFreedom SeriesSize0StandardsRoHSStarter TypeNEMA StarterTypeNon-ReversingVoltage Rating440 @ 50 Hz (Coil)/480 @ 60 Hz (Coil) VACWidth4.38 Inch
| Approvals | CSA Certified;UL Listed |
| Auxiliary Contact | 1NO |
| Contact Configuration | 1NO |
| Contact Form | 1 NO |
| Control Voltage | 480VAC@60Hz ; 440VAC@50Hz V |
| Current Rating | 18 A |
| Enclosure Type | Open |
| Frame Type | 0 Frame (45mm) |
| Height | 3.31 Inch |
| Horsepower Rating | 18 hp |
| Length | 4.61 Inch |
| Motor FLA Range | Heaters Purchased Separately |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Number of Poles | 3 |
| Phase | Single-phase, three-phase |
| Primary Type | DOL Starter |
| Relay Type | Overload |
| Series | Freedom Series |
| Size | 0 |
| Standards | RoHS |
| Starter Type | NEMA Starter |
| Type | Non-Reversing |
| Voltage Rating | 440 @ 50 Hz (Coil)/480 @ 60 Hz (Coil) VAC |
| Width | 4.38 Inch |