Accessory Size2CSA List File208161CSA List Std 1C22.2 No. 182.1-07CSA List Std 2C22.2 No. 60079-1CSA ListingcCSAusCurrent Interrupting RatingCURRENT INTERRUPTINGFrequency60 HzHP10Impact RatingIK09Keying Position4Load Break Abnormal Overload45 ALoad Break Normal Operation30 AMaterialPOLYMaximum Operating Temperature-C60CMaximum Operating Temperature-F140FMinimum Operating Temperature-C-40CMinimum Operating Temperature-F-40FNumber of Notch Pos24Phase Condenser Strip Length13/16 IN OR 20 MMPhase Term Tightening Torque10.6 IN-LBS / 1.2 N-MPhase Term TypeSCREW TERMINALPhase Term Wire Cap Max THHN6 AWGPhase Term Wire Cap Min THHN14 AWGPrimary IP Rating66/67Prod Wire Temperature Rating60CProduct ColorBLACKRated Current30 ARated Voltage480 VACShort Circuit Rating25 kA - CLOSE & WITHSTANDShort Circuit Rating Fusing25 kA 70 A (400%) RK1 NTDVoltage Color CodeRED
| Accessory Size | 2 |
| CSA List File | 208161 |
| CSA List Std 1 | C22.2 No. 182.1-07 |
| CSA List Std 2 | C22.2 No. 60079-1 |
| CSA Listing | cCSAus |
| Current Interrupting Rating | CURRENT INTERRUPTING |
| Frequency | 60 Hz |
| HP | 10 |
| Impact Rating | IK09 |
| Keying Position | 4 |
| Load Break Abnormal Overload | 45 A |
| Load Break Normal Operation | 30 A |
| Material | POLY |
| Maximum Operating Temperature-C | 60C |
| Maximum Operating Temperature-F | 140F |
| Minimum Operating Temperature-C | -40C |
| Minimum Operating Temperature-F | -40F |
| Number of Notch Pos | 24 |
| Phase Condenser Strip Length | 13/16 IN OR 20 MM |
| Phase Term Tightening Torque | 10.6 IN-LBS / 1.2 N-M |
| Phase Term Type | SCREW TERMINAL |
| Phase Term Wire Cap Max THHN | 6 AWG |
| Phase Term Wire Cap Min THHN | 14 AWG |
| Primary IP Rating | 66/67 |
| Prod Wire Temperature Rating | 60C |
| Product Color | BLACK |
| Rated Current | 30 A |
| Rated Voltage | 480 VAC |
| Short Circuit Rating | 25 kA - CLOSE & WITHSTAND |
| Short Circuit Rating Fusing | 25 kA 70 A (400%) RK1 NTD |
| Voltage Color Code | RED |