Auxiliary Contact1NOContact Configuration1NOControl Voltage120VAC@60Hz ; 110VAC@50HzCurrent Rating27 AFrame Type1 Frame (65mm)Motor FLA Range0.33-1.65 AMounting TypePanel MountNumber of Poles3Primary TypeDOL StarterSeriesFreedom SeriesSize1Special FeaturesElectronic Overload Relay w/Ground FaultStarter TypeNEMA StarterTypeOpen
| Auxiliary Contact | 1NO |
| Contact Configuration | 1NO |
| Control Voltage | 120VAC@60Hz ; 110VAC@50Hz |
| Current Rating | 27 A |
| Frame Type | 1 Frame (65mm) |
| Motor FLA Range | 0.33-1.65 A |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Number of Poles | 3 |
| Primary Type | DOL Starter |
| Series | Freedom Series |
| Size | 1 |
| Special Features | Electronic Overload Relay w/Ground Fault |
| Starter Type | NEMA Starter |
| Type | Open |