Accessory Size6CSA List File208161CSA List Std 1C22.2 No. 182.1-07CSA List Std 2C22.2 No. 213-M1987CSA ListingcCSAusCurrent Interrupting RatingNON-CURRENT INTERRUPTINGFrequency60 HzImpact RatingIK10Keying Position24Load Break Abnormal Overload375 ALoad Break Normal Operation250 AMaterialMETALMaximum Operating Temperature-C40CMaximum Operating Temperature-F104FMetal TypeZAMAKMinimum Operating Temperature-C-40CMinimum Operating Temperature-F-40FNEMA Watertightness4XNumber Of Auxiliary ContactsNO AUXNumber of Notch Pos12Phase Condenser Strip Length1-1/2 IN OR 38 MMPhase Term Tightening Torque110 IN-LBS / 12.4 N-MPhase Term TypeSCREW TERMINALPhase Term Wire Cap Max THHN2/0 AWGPhase Term Wire Cap Max Type W2/0 AWGPhase Term Wire Cap Min THHN4 AWGPhase Term Wire Cap Min Type W4 AWGProd Wire Temperature Rating60CProduct ColorMETALRated Current250 ARated Voltage480 VACShort Circuit Rating10 kA - CLOSE & WITHSTANDShort Circuit Rating Fusing10 kA 250 A (100%) RK1 NTDVoltage Color CodeRED
| Accessory Size | 6 |
| CSA List File | 208161 |
| CSA List Std 1 | C22.2 No. 182.1-07 |
| CSA List Std 2 | C22.2 No. 213-M1987 |
| CSA Listing | cCSAus |
| Current Interrupting Rating | NON-CURRENT INTERRUPTING |
| Frequency | 60 Hz |
| Impact Rating | IK10 |
| Keying Position | 24 |
| Load Break Abnormal Overload | 375 A |
| Load Break Normal Operation | 250 A |
| Material | METAL |
| Maximum Operating Temperature-C | 40C |
| Maximum Operating Temperature-F | 104F |
| Metal Type | ZAMAK |
| Minimum Operating Temperature-C | -40C |
| Minimum Operating Temperature-F | -40F |
| NEMA Watertightness | 4X |
| Number Of Auxiliary Contacts | NO AUX |
| Number of Notch Pos | 12 |
| Phase Condenser Strip Length | 1-1/2 IN OR 38 MM |
| Phase Term Tightening Torque | 110 IN-LBS / 12.4 N-M |
| Phase Term Type | SCREW TERMINAL |
| Phase Term Wire Cap Max THHN | 2/0 AWG |
| Phase Term Wire Cap Max Type W | 2/0 AWG |
| Phase Term Wire Cap Min THHN | 4 AWG |
| Phase Term Wire Cap Min Type W | 4 AWG |
| Prod Wire Temperature Rating | 60C |
| Product Color | METAL |
| Rated Current | 250 A |
| Rated Voltage | 480 VAC |
| Short Circuit Rating | 10 kA - CLOSE & WITHSTAND |
| Short Circuit Rating Fusing | 10 kA 250 A (100%) RK1 NTD |
| Voltage Color Code | RED |