ApprovalsEN 61800-5-1;UL 508C;IEC 61508;EN ISO 13849-1;EN 62061;EN 61800-3;cUL Listed;UL ListedCommunicationEtherNet, RS-485, BACnet MS/TP, Modbus TCP and RTU communicationCurrent Rating31 ADisplayLCD (graphical) displayDisplay TypeLCDEnclosure RatingIP21/type 1 enclosureFamily NamePowerXL FamilyFor Use With3-Phase MotorsFrequency50-60 HzHeight16.14 InchHorsepower Rating10 HPInput Voltage575V, 525-600V(-15%, +10%)IP RatingIP54Length27.36 InchMaterialCoated boardNEMA RatingNEMA 12Number of Slots(2) Expansion slotsPhaseThree-Phase Main, Three-Phase MotorPower Rating7.5 kWProtectionInternal EMC filter and DC chokeSeriesDG1 SeriesSoftwareActive Energy Control, Quick Start WizardSpecial FeaturesCoated boardsSupply Voltage400 VACTypeGeneral PurposeVoltage Rating400Wattage15 kWWidth11.81 Inch
| Approvals | EN 61800-5-1;UL 508C;IEC 61508;EN ISO 13849-1;EN 62061;EN 61800-3;cUL Listed;UL Listed |
| Communication | EtherNet, RS-485, BACnet MS/TP, Modbus TCP and RTU communication |
| Current Rating | 31 A |
| Display | LCD (graphical) display |
| Display Type | LCD |
| Enclosure Rating | IP21/type 1 enclosure |
| Family Name | PowerXL Family |
| For Use With | 3-Phase Motors |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Height | 16.14 Inch |
| Horsepower Rating | 10 HP |
| Input Voltage | 575V, 525-600V(-15%, +10%) |
| IP Rating | IP54 |
| Length | 27.36 Inch |
| Material | Coated board |
| NEMA Rating | NEMA 12 |
| Number of Slots | (2) Expansion slots |
| Phase | Three-Phase Main, Three-Phase Motor |
| Power Rating | 7.5 kW |
| Protection | Internal EMC filter and DC choke |
| Series | DG1 Series |
| Software | Active Energy Control, Quick Start Wizard |
| Special Features | Coated boards |
| Supply Voltage | 400 VAC |
| Type | General Purpose |
| Voltage Rating | 400 |
| Wattage | 15 kW |
| Width | 11.81 Inch |