ApprovalCSA, ULAuto transformer3ph 15kVA 600,480,400,240,208V 60Hz CUConnectionWye-NDutyGeneral dutyEfficiency regulationStandard efficiencyEnclosure dimensions15.13in/385mm(H), 15.19in/386mm(W), 6.94in/177mm(D)Enclosure finishANSI 61 grey, UL50Enclosure IR windowNoEnclosure PN (NPL)NQT4-N3REnclosure typeType 3R / IP24Frequency60HzImpedance (std)0.5% - 5%Insulation class180°CMaterialCopperNameplateHPS standardNet weight (NPL)170 lb / 78 kg, Typically StockedNeutral (full rated)YesPhaseThree phasePrimary connectionWye-NRating15 kVA, 480Y/277, 400Y/231, 240Y/139, 208Y/120Secondary connectionWye-NSeismic complianceIBC 2018 (Sds=2.0, z/h=0, lp=1.5)Sound level45 dBA (NEMA ST-20)Standard kVA15Temperature rise115°CTermination 208V (std)Wire leadsTermination 240V (std)Wire leadsTermination 400V (std)Wire leadsTermination 480V (std)Wire leadsTermination 600V (std)Wire leadsVoltage600,480,400,240,208
| Approval | CSA, UL |
| Auto transformer | 3ph 15kVA 600,480,400,240,208V 60Hz CU |
| Connection | Wye-N |
| Duty | General duty |
| Efficiency regulation | Standard efficiency |
| Enclosure dimensions | 15.13in/385mm(H), 15.19in/386mm(W), 6.94in/177mm(D) |
| Enclosure finish | ANSI 61 grey, UL50 |
| Enclosure IR window | No |
| Enclosure PN (NPL) | NQT4-N3R |
| Enclosure type | Type 3R / IP24 |
| Frequency | 60Hz |
| Impedance (std) | 0.5% - 5% |
| Insulation class | 180°C |
| Material | Copper |
| Nameplate | HPS standard |
| Net weight (NPL) | 170 lb / 78 kg, Typically Stocked |
| Neutral (full rated) | Yes |
| Phase | Three phase |
| Primary connection | Wye-N |
| Rating | 15 kVA, 480Y/277, 400Y/231, 240Y/139, 208Y/120 |
| Secondary connection | Wye-N |
| Seismic compliance | IBC 2018 (Sds=2.0, z/h=0, lp=1.5) |
| Sound level | 45 dBA (NEMA ST-20) |
| Standard kVA | 15 |
| Temperature rise | 115°C |
| Termination 208V (std) | Wire leads |
| Termination 240V (std) | Wire leads |
| Termination 400V (std) | Wire leads |
| Termination 480V (std) | Wire leads |
| Termination 600V (std) | Wire leads |
| Voltage | 600,480,400,240,208 |