Alternate Mfr Part Number3-1806-127AApprovalsUL 508;CSA file No. 229767, Class 3211-05;UL Listed file E245398;IEC 60947Auxiliary Contact1NO, 1NCCoil Power110V 50 Hz, 120V 60 HzContact Configuration1 NO, 1 NCContact Current Rating6.3 AContact Form1 NO, 1 NCControl Voltage110VAC@50Hz ; 120VAC@60HzCurrent Rating6.3 ACurrent, Ratings6.3Dimensions45mm L x 95.7mm W x 209.2mm HEnclosure TypeOpenFamily NameXT IEC Power Control FamilyFor Use With3-Phase MotorFrame TypeB Frame (45mm)Horsepower Rating5 HPHorsepower, Max, 3 Phase, at 200 V1.5Horsepower, Max, 3 Phase, at 240 V1.5Horsepower, Max, 3 Phase, at 480 V3Horsepower, Max, 3 Phase, at 600 V5Input Current6.3 AIP RatingIP20Motor FLA Range4-6.3 AMotor, Amp, Full Load4-6.3 AMounting TypeDIN Rail MountNumber of Poles3Overall Depth178.5 mmOverall Dimensions45 x 95.7 x 178.5Overall Length45 mmOverall Width95.7 mmPhase3Power Rating2.2 kWPrimary TypeDOL StarterProduct HeaderManual Motor ControllerSeriesXT SeriesSize1.77 L x 7.03 H x 3.77 W in., 45 L x 178.5 H x 95.7 W mmSpecial FeaturesVisible Trip IndicationStandardsCE, IEC, ULStarter TypeIEC StarterSupply Voltage120 VACTypeMotorVoltage Rating690 VAC
| Alternate Mfr Part Number | 3-1806-127A |
| Approvals | UL 508;CSA file No. 229767, Class 3211-05;UL Listed file E245398;IEC 60947 |
| Auxiliary Contact | 1NO, 1NC |
| Coil Power | 110V 50 Hz, 120V 60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO, 1 NC |
| Contact Current Rating | 6.3 A |
| Contact Form | 1 NO, 1 NC |
| Control Voltage | 110VAC@50Hz ; 120VAC@60Hz |
| Current Rating | 6.3 A |
| Current, Ratings | 6.3 |
| Dimensions | 45mm L x 95.7mm W x 209.2mm H |
| Enclosure Type | Open |
| Family Name | XT IEC Power Control Family |
| For Use With | 3-Phase Motor |
| Frame Type | B Frame (45mm) |
| Horsepower Rating | 5 HP |
| Horsepower, Max, 3 Phase, at 200 V | 1.5 |
| Horsepower, Max, 3 Phase, at 240 V | 1.5 |
| Horsepower, Max, 3 Phase, at 480 V | 3 |
| Horsepower, Max, 3 Phase, at 600 V | 5 |
| Input Current | 6.3 A |
| IP Rating | IP20 |
| Motor FLA Range | 4-6.3 A |
| Motor, Amp, Full Load | 4-6.3 A |
| Mounting Type | DIN Rail Mount |
| Number of Poles | 3 |
| Overall Depth | 178.5 mm |
| Overall Dimensions | 45 x 95.7 x 178.5 |
| Overall Length | 45 mm |
| Overall Width | 95.7 mm |
| Phase | 3 |
| Power Rating | 2.2 kW |
| Primary Type | DOL Starter |
| Product Header | Manual Motor Controller |
| Series | XT Series |
| Size | 1.77 L x 7.03 H x 3.77 W in., 45 L x 178.5 H x 95.7 W mm |
| Special Features | Visible Trip Indication |
| Standards | CE, IEC, UL |
| Starter Type | IEC Starter |
| Supply Voltage | 120 VAC |
| Type | Motor |
| Voltage Rating | 690 VAC |